Výchozí bod: Jetřichovice ( 10 km od Doubice )
Časový plán: včetně odbočky na Šaunštejn 4,5 hodiny (14 km)
Náročnost: lehká túra, vedoucí převážně po značených turistických trasách, až po Šaunštejn členitým skalnatým hřebenem; výstupy a sestupy, místy strmé traverzy; na Mariině skále, Rudolfově kameni a na Šaunštejnu umělé zajištění, výstup na vrcholové skály Šaunštejna exponovaný (lze vynechat)
Možnosti občerstvení: restaurace, hotely a penzióny v Jetřichovicích a ve Vysoké Lípě
Pozoruhodnosti na trase:
Mariina skála - panorama, nabízející se od vrcholového útulku, sahá až po Lužické hory a České středohoří
Tetřevny - mohutné skalní převisy, které sloužily za války jako úkryt místního obyvatelstva, za míru jako časté stanoviště lovců, číhajících na tetřevy
Rudolfův kámen - stejně jako Mariánka (Mariina skála) a Vilemínka, byl i tento vrchol pojmenován po jednom z členů šlechtického rodu Kinských, kteří se v 19. Století zasloužili o turistické zpřístupnění oblasti. Na nejvyšší bod k dřevěnému přístřešku vede neznačená odbočka (žebříky, umělé stupy, mírně exponované). Odměnou je krásný panoramatický výhled.
Loupežnický hrádek - Šaunštejn
Dolský mlýn - poprvé připomínaný již r. 1515, plnil svou funkci prakticky až do konce 2. světové války. Po r. 1881, kdy v úseku Ferdinandovy (Srbskokamenické) soutěsky krátce fungovala jednosměrná plavba na člunech, se "Dolák" stal rovněž oblíbeným turistickým cílem. Po r. 1945 byl mlýn opuštěn a postupně chátral. Dnes působí jeho ruiny tajemným a poněkud strašidelným dojmem.
Výchozí bod: Doubice
Časový plán: 8 hodin (28 km)
Náročnost: Dlouhá celodenní túra, vhodná pouze pro vytrvalé; opakované výstupy a sestupy, fyzicky nejobtížnější partii Úzkých schodů lze obejít, orientačně bez problémů - značené turistické cesty. Nutný včasný ranní nástup!
Možnosti občerstvení: Restaurace a chaty v Doubici, hostinec Na Tokáni
Pozoruhodnosti na trase:
Na Tokáni - Původní hájovna a několik srubů v alpském slohu v Jetřichovických stěnách dnes nabízí hostinec s příjemným posezením. Místo můžete využít jako přestávku na Vašich toulkách skalními městy nedotčené přírody Národního parku České Švýcarsko. K dispozici je také restaurace s celoročním občerstvením, v letních měsících s terasou.
Výchozí bod: Hřensko
Časový plán: Celkově 5 až 6 hodin (min. 15 km pěšky + 1,5 km na pramicích)
Náročnost: Lehká túra, vedoucí po dobrých, značených turistických stezkách; kromě úvodního výstupu k Pravčické bráně se jde převážně mírně zvlněným terénem, po rovině nebo z kopce.
Možnosti občerstvení: Výletní restaurace Sokolí hnízdo a bufet pod Pravčickou bránou, hotel a stánky na Mezní Louce, výletní hostinec a bufet v Tiché soutěsce, restaurace a penzióny v Hřensku.
Pozoruhodnosti na trase: Skalní útvary nad Gabrielinou stezkou, Edmundová a Divoká soutěska, Pravčická brána
Výchozí bod: Doubice
Časový plán: 3 až 4 hodiny (12 až 15 km)
Náročnost: Lehká túra, vedoucí po lesních silničkách a značených turistických cestách; jedinou obtížnou partií jsou Příkré schody (lze obejít)
Možnosti občerstvení: Restaurace a chaty v Doubici, ubytovací hostinec Na Tokání
Pozoruhodnosti na trase: Údolí Doubického potoka, Příkré schody, Hřeben Jedliny
Výchozí bod: Jetřichovice
Časový plán: 4 hodiny (14 km)
Náročnost: S výjimkou výstupu na Felkenštejn (lze vynechat) lehká túra, vedoucí převážně po značených turistických cestách; táhlý výstup pod vrchol Suchého vrchu, jinak se jde většinou po rovině nebo z kopce. Pozor: případný výstup na vrcholové skalisko Falkenštejna (t.č. neznačen a bez umělého zajištění) vyžaduje maximální opatrnost a v dolní části také obratnost! S batohem a za mokra velmi nebezpečné!
Možnosti občerstvení: Restaurace a penzióny v Rynarticích a Jetřichovicích
Pozoruhodnosti:
Skalní hrad Falkenštejn - z vrcholu se nabízí krásný výhled především na sousední Havraní skálu, ale také do vzdálenějšího okolí. Z půvoního hradu se zachovaly jen prostory tesané ve skále, tj. hlavní komnata s okenním výklenkem, kaple a dnes již zčásti zasypaná cisterna
Haťový důl - dostal své jméno podle někdejších hatí, v současnosti nahrazených štěrkem a asfaltem
Trpasličí skála - pískovcový masív nad výraznou roklí, v němž jsou vytesány barevné reliéfy trpaslíků s letopočtem 1882 a monogramem EV, podle autorů otce a syna Vatterových, kteří sem tyto figurky vytesali
Pavlínino údolí - romantické lesnaté a místy skalnaté údolí říčky Chřibské Kamenice